SIMPAL (Sport, Integration and Mental health through Physically Active Learning) to innowacyjny, międzynarodowy projekt wspierający integrację uczniów z Ukrainy i Polski w klasach 1–2 szkół podstawowych poprzez edukację w ruchu. Łączy elementy aktywności fizycznej, fabularnych zabaw detektywistycznych oraz edukacji międzykulturowej, wspierając zdrowie psychiczne i budując poczucie wspólnoty w klasach.
Nauczyciele biorący udział w projekcie otrzymują gotowe, nowoczesne materiały edukacyjne oparte na metodzie PAL – Physically Active Learning (pol. edukacja w ruchu): filmy, scenariusze zabaw, karty pracy, w tym także materiały drukowane. Dzieci uczestniczą w zajęciach, które łączą atrakcyjną fabułę przygód detektywistycznych z fascynującymi podróżami po Polsce i Ukrainie, a dodatkowo biorą udział w zabawach ruchowych poświęconych emocjom i wspierających ich zdrowie psychiczne.
Projekt realizowany jest w formie comiesięcznych wyzwań. Kluczowym elementem projektu jest wykorzystanie ruchu i zabawy jako uniwersalnego języka porozumienia, który pomaga budować relacje, przełamywać bariery i wzmacniać poczucie wspólnoty. Dzieci, bawiąc się i współpracując, uczą się rozpoznawania emocji, lepszego radzenia sobie z trudnymi sytuacjami oraz rozwijają empatię. W projekcie wykorzystujemy także metodę mini-Eduball opracowaną na Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu we współpracy z Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Akademią Wychowania Fizycznego w Poznaniu.
Projekt realizowany jest pilotażowo wśród klas 1–2 szkół podstawowych w Warszawie, Wrocławiu, Gdańsku i Krakowie.
Liderem projektu SIMPAL jest International Sport and Culture Association (ISCA), a koordynatorem krajowym – Akademia Krokieta i Lamy. Projekt SIMPAL jest finansowany ze środków Unii Europejskiej.
- Lepsza integracja z rówieśnikami i wzmocnienie relacji międzykulturowych.
- Rozwój psychofizyczny i emocjonalny poprzez ruch i zabawę.
- Budowanie poczucia bezpieczeństwa i przynależności.
- Gotowe narzędzia do pracy z klasą.
- Rozwój kompetencji i certyfikat uczestnictwa.
- Lepsze relacje z wychowankami.
- Wzmocnienie działań w zakresie polityki oświatowej (edukacja prozdrowotna, integracja migrantów).
- Prestiż i wizerunek placówki otwartej na innowacje i różnorodność kulturową.
- Mikrogrant na działania integracyjne (500 zł na klasę).