“Let’s Play Together” to międzynarodowy projekt, którego celem jest integracja polskich i ukraińskich dzieci oraz młodzieży poprzez sport i aktywność fizyczną. Od marca 2025 roku w 11 lokalizacjach na terenie całego Wrocławia działają zespoły trenerskie (Tandem Coaches), złożone z jednej osoby z Polski i jednej z Ukrainy, których zadaniem jest prowadzenie bezpłatnych zajęć sportowo-rekreacyjnych dla dzieci z najbliższej okolicy.
Ważnym aspektem projektu jest współpraca z lokalnymi szkołami, na terenie których pracują Tandem Coachowie. Wspierają ich młodzi Asystenci – aktywna młodzież z lokalnych społeczności, która nie tylko angażuje inne dzieci do wspólnego ruchu, ale także uczy się organizacji zajęć i daje dobry przykład rówieśnikom.
Wrocław jest miejscem pilotażowym tej inicjatywy, która może stać się wzorem dla podobnych działań w innych miastach Polski oraz dla organizacji na całym świecie.
W ramach “Let’s Play Together” powstanie Playbook – zestaw wskazówek i doświadczeń, które będą pomocne dla innych samorządów chcących wdrożyć podobne rozwiązania na swoim terenie.
Praca Tandem Coachów i młodych Asystentów została poprzedzona intensywnym, 7-dniowym szkoleniem przeprowadzonym przez ekspertów międzynarodowych, w tym: Center for Healing and Justice Through Sport (USA), Edgework Consulting (USA), Futbol Mas (Francja), Olympic Refuge Foundation, Red Cross Red Crescent Movement MHPSS Hub (Dania), StreetGames (Wielka Brytania) oraz Polski Czerwony Krzyż.
Do grudnia 2025 roku Tandem Coachowie przeprowadzą 1000 sesji zajęć sportowo-rekreacyjnych.
Realizatorem projektu jest Fundacja V4Sport, a partnerami lokalnymi są Wrocławskie Centrum Rozwoju Społecznego oraz Wrocławski Szkolny Związek Sportowy. Na poziomie międzynarodowym inicjatywa realizowana jest we współpracy z International Sport and Culture Association. Projekt jest finansowany ze środków Unii Europejskiej.
- Budowanie poczucia bezpieczeństwa i przynależności poprzez wspólne gry i zabawy.
- Rozwój umiejętności społecznych i emocjonalnych.
- Lepsza integracja z rówieśnikami z różnych środowisk kulturowych.
- Zdobycie kompetencji w zakresie coachingu opartego na traumie i pracy z dziećmi wrażliwymi.
- Możliwość rozwoju osobistego i zawodowego poprzez udział w międzynarodowych szkoleniach.
- Budowanie sieci kontaktów i współpracy z ekspertami z różnych krajów.
- Wzmocnienie więzi społecznych i promowanie wartości takich jak empatia, współpraca i wzajemny szacunek.
- Rozwój lokalnych inicjatyw sportowych i edukacyjnych wspierających integrację.
- Podniesienie świadomości na temat znaczenia sportu w procesie integracji i wsparcia psychicznego dzieci.